Diagnoza przedmaturalna z języka polskiego
Diagnoza przedmaturalna z języka polskiego pomoże uczniom i nauczycielom przygotować się do nowej formuły matury w 2015 roku. IBE zrealizuje ją w 50 szkołach, ale z przygotowanych zadań mogą skorzystać wszystkie klasy II szkół ponadgimnazjalnych.
.Przypomnijmy, że matura w 2015 r. będzie pierwszym egzaminem maturalnym przeprowadzonym w oparciu o wymagania nowej podstawy programowej. Zmieni się przy tym krytykowana od lat formuła egzaminu z języka polskiego. Celem Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego jest przybliżenie uczniom obecnych klas II liceum nowej formuły egzaminu maturalnego, do którego przystąpią w przyszłym roku szkolnym, oraz ocena stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym. W badaniu weźmie udział ok. 4 tys. uczniów II klas z 50 liceów wylosowanych z całej Polski.
Badanie odbędzie się 10 czerwca 2014 r. o godzinie 9.00 i zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami obowiązującymi na egzaminie maturalnym. IBE dostarczy do uczestniczących w badaniu, wylosowanych szkół wszystkie niezbędne materiały badawcze, w tym zeszyty testowe dla uczniów. Pozostałe licea będą mogły skorzystać z arkuszy egzaminacyjnych opracowanych na potrzeby badania, pobierając je z przeznaczonych dla dyrektorów szkół serwisów internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych. Ważne dla systemu edukacji jest to, aby jak najwięcej szkół skorzystało z udostępnionych na stronach OKE zeszytów testowych i przeprowadziło badanie we własnym zakresie.
Diagnoza przedmaturalna z języka polskiego pozwoli na ocenę stanu przygotowań do matury w 2015 r., a ponadto posłuży ekspertom IBE do opracowania narzędzi dydaktycznych pomocnych w przygotowaniu uczniów do nowego egzaminu. Zostaną one udostępnione nauczycielom w Bazie Narzędzi Dydaktycznych. Dodatkowo w drugiej połowie września 2014 r. eksperci IBE przeprowadzą z nauczycielami szkół biorących udział w badaniu warsztaty, na których zostaną omówione wyniki badania i przedstawione rekomendacje.
Przy organizacji badania Instytut Badań Edukacyjnych współpracuje z Centralną Komisją Egzaminacyjną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi. O badaniu zostali poinformowani również kuratorzy oświaty.