Baza Narzędzi Dydaktycznych: stymuluje myślenie, łagodzi stres
- Opublikowano: 15 Gru 2011
Nowy egzamin gimnazjalny to stres dla nauczycieli i uczniów. Jak go pokonać? Proponujemy sięgnąć do uruchomionej przez IBE Bazy Narzędzi Dydaktycznych. Znajdą w niej Państwo zadania, które sprawdzają, jak uczniowie radzą sobie z samodzielnym myśleniem. .
(BND) ma być wsparciem dla nauczycieli w przygotowaniu niebanalnych, angażujących lekcji. Na początek proponujemy Państwu zadania przeznaczone dla gimnazjalistów. Powód jest oczywisty – wiosenny egzamin gimnazjalny. Wiemy, że wywołuje on sporo emocji – wśród nauczycieli, rodziców i uczniów. To zrozumiałe, w końcu będzie to pierwszy egzamin sprawdzający wiedzę i kompetencje określone w nowej podstawie programowej. Poza tym nacisk ma być położony na umiejętność samodzielnego myślenia, analizy i argumentacji. Na czym to właściwie będzie polegać?
Mamy nadzieję, że dzięki zadaniom z Bazy Narzędzi Dydaktycznych przekonają się Państwo, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przygotowując je położyliśmy nacisk właśnie na umiejętność krytycznego rozumowania i argumentacji. Mamy nadzieję, że rozwiązując te zadania, uczeń zobaczy, że wiedza zdobyta w szkole może być dla niego przydatna w codziennym życiu.
Bazę Narzędzi Dydaktycznych uruchomiliśmy w połowie października. Musimy pochwalić się, że cieszy się ona sporym powodzeniem. Baza zmienia się bardzo dynamicznie i regularnie uzupełniamy ją o nowe zadania. Zamieszczony obecnie materiał, z myślą o diagnozie gimnazjalistów, to tylko początek, podyktowany potrzebą chwili. Wkrótce w BND znajdą się zadania dla uczniów liceów i szkół zawodowych.
Gorąco zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej, dostępnej pod adresem bnd.ibe.edu.pl, jak również do zapisania się do umieszczonego na niej newslettera, za pośrednictwem którego będziemy informowali o wszystkich aktualizacjach.
Od października, kiedy uruchomiliśmy BND, korzysta z niej ok. 2 tys. osób dziennie, wiele z nich wielokrotnie wraca. Linki do bazy można znaleźć na stronach kuratoriów, OKE, portali o edukacji, a także na portalu gazeta.pl.