- Opublikowano: 15 Kwi 2011
O badaniu
O badaniuJednym z istotnych zadań Instytutu Badań Edukacyjnych jest promowanie wykorzystywania badań edukacyjnych i upowszechnianie rezultatów prac badawczych wśród środowisk oświatowych. Z tego względu realizujemy badania pozwalające nam na jak najlepsze poznanie zapotrzebowania na badania i informacje z obszaru edukacji określonych grup - między innymi dyrektorów szkół i przedszkoli, władz uczelni wyższych, pracowników samorządu lokalnego i administracji rządowej. Dzięki temu możemy jak najlepiej dopasowywać planowane badania do potrzeb tych grup, a także wybierać najbardziej efektywne metody docierania z wynikami badań do wybranych środowisk.
Badania realizowane są w kilku etapach. W pierwszej kolejności skoncentrowaliśmy się na zapotrzebowaniu na badania i źródła informacji pracowników administracji samorządowej i wybranych ministerstw, a następnie zapotrzebowaniu dyrektorów szkół na wyniki badań i inne informacje przydatne w kierowaniu szkołą (Diagnoza zapotrzebowania dyrektorów szkół na wyniki badań i inne informacje przydatne w kierowaniu szkołą - raport tematyczny z badania).
Cele badania
Badania mają za zadanie pokazać, z jakich źródeł informacji, opracowań i badań w obszarze edukacji korzystają przedstawiciele wybranych środowisk oświatowych. Interesuje nas, jakie źródła informacji i w jakich konkretnie obszarach wykorzystują w codziennej pracy, które uznają za najbardziej przydatne i dlaczego. Badania mają pokazać, w jakich sytuacjach i w jakim celu interesujące nas grupy sięgają po dodatkowe źródła informacji, a także jakie jest przełożenie uzyskanych informacji na faktyczne działania i podejmowane decyzje. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jakie systemy uzyskiwania informacji w tej chwili funkcjonują, a także jakie informacje są przedstawicielom wybranych środowisk najbardziej potrzebne w przyszłości.
Metodologia
Badanie przeprowadzone zostało z wykorzystaniem metod jakościowych i ilościowych. W 13 zogniskowanych wywiadach grupowych (Focus Group Interview), wzięli udział zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tych samych typach szkół realizowane było badanie ilościowe z wykorzystaniem techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) – w sumie przeprowadzono wywiady z dyrektorami z 500 losowo wybranych szkół.
Badanie realizowane było przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry kierowniczej Oświaty (OSKKO)>
Raport
RaportDiagnoza zapotrzebowania dyrektorów szkół na wyniki badań i inne informacje przydatne w kierowaniu szkołą - raport tematyczny z badania
"Wyniki badania jakościowego pokazały, że zarządzanie szkołą wymaga korzystania z bardzo wielu źródeł informacji – począwszy od informacji zdobywanych drogą formalną od innych instytucji systemu edukacji, poprzez konsultacje z innymi dyrektorami szkół, korzystanie z różnego rodzaju odpłatnych portali informacyjnych i specjalistycznych, skończywszy na samodzielnym poszukiwaniu informacji. Poszukiwanie informacji odbywa się przede wszystkim pod kątem rozwiązywania pojawiających się problemów i reagowania w nowych, nieznanych wcześniej sytuacjach. Zinstytucjonalizowanych form pozyskiwania informacji najczęściej brak."