Trzy pytania do dr Piotra Rycielskiego
- Opublikowano: 4 Paź 2012
Rozmowa z Piotrem Rycielskim, liderem Pracowni Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia IBE o „Badaniu 6- i 7-latków na starcie szkolnym”
.
Na przełomie października i listopada rozpocznie się wykonywanie testu, który sprawdzi umiejętności dzieci w ramach „Badania 6- i 7-latków na starcie szkolnym”. Ile dzieci zostanie przebadanych Testem Umiejętności Na Starcie Szkolnym (TUNSS) i jak będzie on wyglądał?
Badaniem zostanie objętych 2,5 tys. dzieci sześcio- i siedmioletnich, które uczęszczają do pierwszych i drugich klas szkół podstawowych, szkolnych oddziałów przedszkolnych oraz przedszkoli. Badania odbywać się będą w domach. Podczas gdy rodzice będą odpowiadać na pytania ankietowe, psycholodzy wykonają z dzieckiem testy z użyciem tabletów ze specjalnymi aplikacjami. Przeprowadzenie testów TUNSS oraz pomiarów poznawczych potrwa 35 dni, całe badanie potrwa rok.
Jakich informacji ma dostarczyć całe badanie, a jakich sam test TUNSS?
Cele poznawcze badania to: oszacowanie zróżnicowania wiedzy, umiejętności i kompetencji poznawczych wśród dzieci 6- i 7-letnich w zależności od wybranych dla nich ścieżek edukacyjnych (pierwsza lub druga klasa w szkole podstawowej, odział przedszkolny w szkole podstawowej, przedszkole). Analizy uwzględniać będą sytuację rodzinną dziecka, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wyposażenie domu, jakość wczesnej edukacji, stan zdrowia dziecka oraz powody podjętej decyzji odnośnie posłania dziecka do pierwszej klasy, zerówki szkolnej lub zerówki przedszkolnej. W tym celu w ramach badania zostanie też przeprowadzenia ankieta dla opiekunów prawnych.
Sam test TUNSS zostanie wykonany dwukrotnie na tej samej próbie dzieci. Pierwszy raz jesienią, by zobaczyć z jakimi umiejętnościami trafiają do szkoły. Jak czytają, piszą, liczą, ale też jak są spostrzegawcze i sprawne manualnie. Drugi raz - pod koniec roku szkolnego. Pozwoli to zaobserwować czy i w jakim stopniu rozwinęły się poszczególne umiejętności dzieci – jakie środowiska edukacyjne w sposób szczególny wpływają na rozwój dziecka.
Dzieci wykonają również Test Pamięci Roboczej. Sprawdzi on tę część pamięci krótkotrwałej, która pozwala nie tylko biernie przechowywać informacje, ale też ją przetwarzać, koordynować i nadzorować. Sprawnie funkcjonująca pamięć robocza pozwala przewidywać nie tylko szkolne oceny, ale także sukcesy życiowe i zawodowe.
Dlaczego zdecydowano się przeprowadzić testy przy pomocy tabletów?
Urządzenie jest po pierwsze atrakcyjne dla dzieci i łatwe w obsłudze. Zdecydowanie łatwiejsze niż np. obsługa komputera przy użyciu myszki. Zaletą aplikacji TUNSS będzie też to, że jest to test adaptatywny – podczas rozwiązywania będzie dostosowywał kolejne zadania do poziomu umiejętności dziecka. Dzięki temu badanie będzie trwało krócej. Wyniki badań poznamy w 2013 r.