Konferencja Euroclio w Erfurcie
- Opublikowano: 17 Kwi 2013
W dniach 7-13 kwietnia, odbyła się w Erfurcie 21. doroczna konferencja Euroclio - europejskiego stowarzyszenia nauczycieli historii, do którego należy Instytut Badań Edukacyjnych.
.
We współorganizowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii spotkaniu, którego wiodącym tematem było nauczanie historii w celu rozwijania wspólnej kultury i pamięci, udział wzięło przeszło 200 osób z niemal czterdziestu państw. Rozbudowany program konferencji obejmował z jednej strony liczne dyskusje panelowe, wykłady i debaty poświęcone przede wszystkim pamięci i uczeniu o wydarzeniach z historii XX wieku, z drugiej zaś warsztaty i wizyty studyjne, które wiązały te teoretyczne propozycje z dobrymi praktykami w nauczaniu historii. Istotną część obrad poświęcono wyzwaniom związanym z uczeniem o tradycji żydowskiej i Holokauście oraz wykorzystywaniu miejsc pamięci w praktyce szkolnej.
Podczas konferencji członkowie Pracowni Historii IBE przeprowadzili zajęcia warsztatowe, których tematem było położenie społeczności żydowskiej w II Rzeczypospolitej. Zasadniczym celem warsztatu było pokazanie zróżnicowanej sytuacji ekonomicznej i społecznej Żydów w ramach jednego państwa II RP oraz wynikających z regionalnej specyfiki odmiennych postaw i form aktywności., - ze szczególnym uwzględnieniem problemów tożsamości i życia codziennego. Uczestnicy warsztatu, - nauczyciele z Anglii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii, Holandii oraz Polski - odtwarzali złożony obraz stosunków społecznych w oparciu o źródła statystyczne, ikonograficzne (fotografie, plakaty), a także fragmenty autobiografii spisanych jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zajęcia spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem, Uczestnicy docenili przede wszystkim różnorodność wykorzystanych źródeł i dostosowanie treści warsztatu do międzynarodowego odbiorcy.