Publikacje
EduMod: Model symulacyjno-prognostyczny polskiej gospodarki. Podręcznik użytkownika
- Opublikowano: 27 Cze 2015
Podręcznik przeznaczony do aplikacji EduMod, przygotowanej przez Instytut Badań Strukturalnych w ramach projektu systemowego „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego”, składa się z trzech części: opisu aplikacji (rodział 1), części praktycznej (rozdział 2) oraz części teoretycznej (rozdział 3).
W części pierwszej wyjaśniona jest elementarna obsługa aplikacji, omówiony jest system menu i okien oraz podstawowy schemat pracy. W drugiej części przedstawiona jest analiza wybranych przypadków symulacji. W trzeciej części zaprezentowane są główne założenia makroekonomiczne przyjęte przy budowie aplikacji oraz sama struktura aplikacji. Przedstawione jest także krótkie wprowadzenie do problematyki modelowania i umiejscowienie wykorzystanego w aplikacji modelu na tle obecnie używanych narzędzi modelowania ekonomicznego.
.
Aplikacja EduMod jest interface’em do strukturalnego modelu symulacyjno-prognostycznego polskiej gospodarki, który uwzględnia zjawiska związane z decyzjami i politykami edukacyjnymi oraz kapitałem ludzkim w kontekście całości gospodarki.
Podstawowa funkcjonalność aplikacji pozwala na przeprowadzanie symulacji polskiej gospodarki w okresie od 2013 do 2050 roku oraz analizę otrzymanych wyników. Wyniki są raportowane w rozbiciu na ponad 15 tysięcy zmiennych o różnym poziomie agregacji. Wyniki można wizualizować w postaci prostych wykresów oraz eksportować do zewnętrznych plików, które mogą być wykorzystane przez zewnętrzne aplikacje analityczne.
Dodatkowym atutem aplikacji jest możliwość wykonywania symulacji na poziomie województw. Wyniki symulacji na poziomie wojewódzkim oraz całego kraju są ze sobą zharmonizowane w ramach scenariusza bazowego. Aplikacja pozwala na analizę scenariuszową zachowania polskiej gospodarki poprzez możliwość tworzenia polityk (tzw. szoków). Takie podejście umożliwia tworzenie wielu scenariuszy i porównywanie wyników zachowania się gospodarki, ułatwiając tym samym podejmowanie trafnych decyzji na poziomie tworzenia polityki edukacyjnej przy zmieniających się warunkach makroekonomicznych.
Pobierz podręcznik [pdf, 5.8 MB]