Polki lepsze od Polaków w rozumieniu tekstu
- Opublikowano: 31 Paź 2013
Kobiety są lepsze od mężczyzn w rozumieniu tekstów – wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC). To polski ewenement. W innych krajach OECD to mężczyźni są zawsze minimalnie lepsi
.Polki okazały się wyjątkowe – jako jedyne z mieszkanek krajów biorących udział w badaniu PIAAC mają większe od mężczyzn kompetencje w zakresie rozumienia tekstu. Są też im równe jeśli chodzi o umiejętność matematycznego rozumowania (różnice między wynikami w zależności od płci są statystycznie nieistotne).W innych krajach to mężczyźni mają wyższe kompetencje rozumowania matematycznego – osiągali lepsze wyniki średnio o 12 punktów. Średnie wyniki Polek są też bardziej zbliżone do przeciętnych wyników kobiet w krajach OECD niż wyniki mężczyzn z Polski.
Przewaga polskich kobiet w rozumieniu tekstu nie jest uzależniona od wieku. W każdej grupie wiekowej są lepsze.
Różnicę na korzyść kobiet widać też, gdy spojrzy się na najniższe i najwyższe wyniki dotyczące rozumienia tekstu. Mniejszy odsetek kobiet osiąga najniższe wyniki (16 proc.). Wśród mężczyzn jest to 21 proc. Wysokie wyniki obie płcie osiągają jednakowo często – ok. 10 proc.
– Jednym z potencjalnych źródeł tego, że Polki osiągają lepsze wyniki od Polaków może być fakt, iż ich przeciętny poziom wykształcenia jest wyższy – mówi dr Maja Rynko z Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE. – Kiedy porówna się strukturę wykształcenia w Polsce i krajach OECD widać, że różnice między płciami są w naszym kraju dużo większe. W grupie wiekowej 25 – 65 lat w Polsce wyższe wykształcenie ma 32 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Dla krajów OECD jest to odpowiednio 37 proc. i 33 proc.
Warto odnotować też relacje związane z rynkiem pracy. Z badania PIAAC wynika, że wyższe kompetencje mają osoby pracujące, a wśród nich te, które pracują w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. To częściowo tłumaczy wyższe wyniki mężczyzn w krajach OECD. W Polsce także w rynku pracy częściej uczestniczą mężczyźni.
Prawie połowa miejsc pracy mężczyzn w wieku 25-65 lat w Polsce to zawody klasyfikowane jako średnio wykwalifikowani pracownicy fizyczni (48 proc.). Jedna trzecia to wysoko wykwalifikowani pracownicy biurowi.
Tymczasem kobiety zdecydowanie częściej pracują w wysoko wykwalifikowanych zawodach (51 proc.), a jedynie 13 proc. pracuje fizycznie. Wśród pracowników fizycznych 4 na 5 osób to mężczyźni.